Açılışını Erdoğan yapmıştı: Fransız haber ajansından Rumların canını sıkacak haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lefkoşa’da yapımı tamamlanan Ercan Havalimanı’nın açılışını 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümünde gerçekleştirmişti.

Toplam 7 milyon 800 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen Ercan Havalimanı, 2 bin 755 metre uzunluğundaki mevcut piste kıyasla 3 bin 100 metre uzunluğunda yeni pisti sayesinde her model yolcu uçağının kullanımına uygun hale getirildi. Yeni terminal, eskisine kıyasla 6 kat büyütüldü. Bu şekilde 10 milyon yolcuya kadar hizmet verebilecek duruma geldi.

“HAYALLERİ ATEŞLEDİ”

Fransız haber ajansı AFP “Yeni havaalanı, izole edilmiş Kuzey Kıbrıs’ta beklenmedik hayalleri ateşledi” başlığı ile yayınladığı analizde Türkiye’nin son hamlesini mercek altına aldı ve havalimanının önemine vurgu yaptı.

Haberde “Neredeyse yarım asırdır izole olan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, turizmi canlandırmak umuduyla yarım milyar dolarlık bir havaalanı terminalinin açılışını yaptı.” denildi.

HAVALİMANI KAPASİTESİNE DİKKAT ÇEKTİ

Adanın 1974 yılındaki barış harekatından bu yana bölünmüş olduğunu ve bunun hava sahalarını da kapsadığını hatırlatan AFP, KKTC’ye inşa edilen yeni havalimanın kapasitesine dikkat çekti.

Haberde havalimanının yaklaşık yarım milyar dolara mal olduğu ve 10 milyon yolcu kapasitesine sahip olduğu bilgisine yer verdi. Turizmin KKTC için hayata öneme sahip olduğunu yazan AFP, Güney tarafında hava trafiğinin bu yıl 9.2 milyona ulaştığını belirtti.

KKTC’YE İLGİ ARTIYOR

Son dönemde özellikle Rusların KKTC’den mülk almaya başlaması ABD yönetiminin bölgeye olan dikkatini arttırdı. ABD ve İngiltere, Kıbrıs Rum yönetiminde düzenlenen konferansta Güney Kıbrıs ve Türkiye üzerinden KKTC’ye yoğun bir Rus akını olduğuna dikkat çekerek, mülk satışlarıyla para trafiğini yakın takibe aldıklarını açıkladı.

RUBİN’DEN SKANDAL ÇAĞRI

Yunan Kathimerini gazetesinde Michael Rubin imzası ile yayınlanan yazıda Türkiye’ye yönelik skandal ifadeler de yer almıştı.

 Rubin yazısında şu ifadelere yer vermişti:

‘Hem Türk Hava Yolları hem de Türkiye’nin düşük maliyetli Pegasus Hava Yolları, Kuzey Kıbrıs turizm ticaretine uçuyor ve bundan kar elde etmeye çalışıyor. Avrupa buna izin vermemeli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x