İsrail’den ‘ateşkes’ açıklaması: Gazze’deki rehineler perşembe günü serbest bırakılacak

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Gazze Şeridi’nde Hamas’ın alıkoyduğu rehinelerin bir kısmının perşembe günü serbest bırakılmasını beklediklerini söyledi.. Eli Cohen, yaptığı açıklamada Gazze’deki rehinelerle ilgili sürecin yarın başlayacağını duyurdu.

İsrailli bakan, ilk rehine takasının yarın sabah saat 6’da gerçekleşeceği iddialarını ise doğrulamadı.

GAZZE’DE 4 GÜNLÜK ATEŞKES ANLAŞMASI

İsrail hükümeti, gece yaptığı açıklamada, esir takası anlaşmasını ve geçici ateşkesi kabul ettiğini duyurdu. Toplanan İsrail kabinesinin 4 günlük geçici ateşkesi onayladığı ve bunun Gazze’deki İsrailli esirlerin tümünün geri getirilmesi hedefinin ilk aşaması olduğu ifade edilen açıklamada, “50 rehinenin serbest bırakılması için çatışmalara ara verilmesinin öngörüldüğü” ifadesi yer aldı.

İsrail kabinesinin açıklamasında serbest bırakılacak her 10 esir için ek bir gün daha çatışmalara ara verileceği ifade edilirken İsrail hükümeti ve ordusunun Hamas’ın tasfiyesi için savaşı sürdüreceğinin altı çizildi.

Öte yandan, Hamas Hareketi de esir takası ve ateşkese ilişkin anlaşmaya varıldığını duyurdu. Hamas, konuya dair yazılı açıklamasında, geçici ateşkesin 4 gün süreceği ve bu sürede serbest bırakılacak 50 İsrailli esire karşılık İsrail hapishanelerinden 150 Filistinlinin salıverileceği bilgisini paylaştı. Anlaşma uyarınca, belirlenen 4 günlük ateşkes süresince yakıt ve insani yardım tırları Gazze’nin her bölgesine taşınacak. Gazze Şeridi’nin güneyindeki hava trafiği tüm gün, kuzeyinde ise 10.00 ile 16.00 saatleri arasında günlük 6 saat durdurulacak. İsrail güçleri, tüm Gazze Şeridi’nde kimseyi alıkoymama ve kimseye saldırmama esasına bağlı kalacak. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x