Çamaşırlarınız tertemiz kokacak! 7 adımda yeni gibi olacaklar

Neyse ki, bu yepyeni kokuyu elde etmek için pek çok çözümümüz var. İşte çamaşırlarınızın daha güzel kokmasını sağlayacak yöntemler.

ÇAMAŞIR MAKİNENİZİ TEMİZLEYİN

Temizlenmesi gereken tek şey kıyafetleriniz değildir. Çamaşır makinenizin de rutin bakım ve temizliğe ihtiyacı vardır. Zamanla ve çok fazla çamaşır yıkamayla çamaşır makinelerinde su, kir ve deterjan birikmesi nedeniyle küf kokusu oluşmaya başlayabilir.

DAHA KÜÇÜK YÜKLERİ YIKAYIN

Çamaşır yüklerinizin boyutu aynı zamanda çamaşırlarınızın ne kadar temiz olacağı ve nasıl kokacağı konusunda da bir faktör olabilir. Çamaşırları tam yükte çalıştırmak ailelerin su maliyetlerinden tasarruf etmesini sağlarken, makinenizi aşırı doldurmamak önemlidir, çünkü bunu yapmak yıkamanın etkinliğini azaltabilir ve geride kalıcı kokular bırakabilir.

ISLAK ÇAMAŞIRLARI HIZLICA MAKİNEDEN ÇIKARIN

Muhtemelen hepimiz bazen çamaşır makinesinde çamaşırlarımızı bir süre bırakıyoruz. Ancak ıslak giysilerin ve nevresimlerin çok uzun süre bekletilmesi, hızla küf kokusuna ve kötü kokulara neden olabilir.

GİYSİLERİNİZİ DIŞARIDA KURUTUN

Biraz temiz hava pek çok şeyin ilacıdır; hoş olmayan çamaşır kokuları da buna dahildir. Çamaşırların daha iyi kokmasını sağlamak ve kokuları gidermek için, hafif bir esinti ve güneş ışığının bu sürece yardımcı olmasına izin verin.

LEKELERE ÖN İŞLEM YAPIN

Bazı kıyafetlerin yıkamaya atılmadan önce biraz daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Giysilerinizde, deodorant birikmesinin renk bozulmasına ve küf kokusuna yol açabileceği koltuk altları gibi ekstra kokulu noktalar varsa, giysiyi tersyüz etmeyi deneyin ve bu bölgeye, leke önleyici enzimlerle dolu yüksek kaliteli bir deterjanla ön işlem uygulayın.

ESANSİYEL YAĞLAR EKLEYİN

Esansiyel yağları kullanmak, çamaşırlarınızın kokusunu artırmanın başka bir kolay yoludur ve yıkamadan önce kıyafetlerinize en sevdiğiniz esansiyel yağları sıkabilirsiniz. Ancak esansiyel yağların suda çözünebilir olduğundan emin olmalısınız. Eğer değilse, yıkama sırasında çamaşırlarınızda leke bırakabilirler ve bu lekelerin çıkarılması çok zordur. Bu yönteme çok dikkatli yaklaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x