Financial Times, “Erdoğan, Türkiye’de Ortodoks Ekonomiyi Gerçekten Benimsedi mi?” Diye Sordu

Financial Times’ın Türkiye muhabiri Adam Samson, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 Mayıs seçimlerinde yeniden seçilmesinden bu yana değişen ekonomi yönetimiyle de öncesindeki ‘alışılmadık’ fikirlerinden vazgeçmiş göründüğünü, ancak yatırımcıların temkinli olmaya devam ettiklerini yazdı.

Kaynak: https://www.ft.com/content/69a30398-4…

Samson, FT’nin bugünkü sayısında yer alan yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomik ortodoksiyi gerçekten benimseyip benimsemediğini sorguladı.

Samson, ‘Türkiye Cumhurbaşkanı, her zaman ekonomi ekibine devrettiği teknik bir sunum olan ülkenin orta vadeli ekonomik programını tanıtmak için oradaydı. Ancak bu yıl Erdoğan, uzun zamandır liderliğini yaptığı alışılmışın dışındaki politikalardan ani bir kopuşa işaret eden bir planı onaylamak için bu fırsatı kullandı.

Erdoğan, ülkenin istatistik kurumunun tüketici fiyatlarındaki artışın yüzde 60 civarında seyrettiğini açıklamasından birkaç gün sonra ‘Sıkı para politikasının yardımıyla enflasyonu yeniden tek haneli rakamlara indireceğiz’ dedi.

“Daha önce faiz oranlarını “tüm kötülüklerin anası ve babası” olarak nitelendiren ve yüksek borçlanma maliyetlerinin kaçak enflasyonu tedavi etmek yerine neden olduğunda ısrar eden bir liderin sözleri Türkiye’de yankılandı ve dünyanın dört bir yanındaki finans terminallerinde parladı.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Financial Times’a yaptığı açıklamada Türkiye’nin güçlü liderinin programın ‘siyasi sahipliğine’ dikkat çekmeye çalıştığını söyledi. ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan orta vadeli programı kendisi açıkladı, bu bir ilkti ve aynı zamanda kendi içinde bir mesajdı’ diyor.

“Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi’nde (AKP) deneyimli bir siyasetçi olan Yılmaz, Cumhurbaşkanı’nın Mayıs ayında yeniden seçilmesinin ardından atadığı ve ülkeyi uçurumun kenarından uzaklaştırmaya çalışan üst düzey liderler grubunun bir parçası.”

Bu atamalar, Erdoğan’ın ‘yeni ekonomi modelini’ ana akım ekonomi lehine gerçekten terk edip etmediği konusunda hararetli bir tartışmanın fitilini ateşledi.

“Yıllar süren alışılmışın dışındaki politikalar ülkede bir dizi ekonomik krizi tetikledi.”

Bu kötü gidişat Mayıs ayındaki seçimler öncesinde Erdoğan’ın popülaritesini erozyona uğrattı, ancak seçimlerden önce yapılan büyük kamu bağışları, Türkiye’nin uzun süredir liderliğini yapan kişinin 900 milyar dolarlık ekonominin kasvetli durumu üzerine güçlü bir kampanya yürüten muhalefeti yenmesine yardımcı oldu.

“Fitch’in gelişmekte olan Avrupa ülke derecelendirmeleri başkanı Paul Gamble, “Sonuçlar ne olursa olsun, aslında başkana seçimlerde insanların beklediğinden daha büyük bir zafer kazandıran bir politika karışımıydı. Dolayısıyla bu tür bir tam tersine dönüş beklenmedikti” dedi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x