Resmen Sunuldu! Sağlık Personeli Alımı 36 Bine Çıkıyor!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan yeni kanun teklifiyle, sağlık sektöründe önemli değişiklikler gündeme geldi.

Milletvekillerinin öncülüğünde hazırlanan teklif, sağlık hizmetlerinin etkinliğini artırmayı amaçlıyor.

Teklif kapsamında, sağlık personeli, sağlık kurumları, sağlık sigortası ve denetim konularında bir dizi düzenleme öngörülüyor.

YENİ İSTİHDAM PLANLARI

Sağlık sektöründeki açıkları kapatmak için başlatılan yeni istihdam çalışmaları kapsamında, sözleşmeli personel istihdamına yönelik önemli adımlar atılıyor.

Özellikle, devlet hizmeti yükümlülüğü bulunan tabip ve uzman tabiplerin kamu sağlık hizmetlerinde kalmasını sağlamak amacıyla sözleşmeli pozisyon sayısının artırılması hedefleniyor.

Böylelikle, mevcut 27 bin olan sözleşmeli personel sayısı 36 bine çıkarılarak sağlık hizmetlerinin kalitesi ve sürekliliğinin artırılması amaçlanıyor.

GÖREVLENDİRME VE FARKLI DÜZENLEMELER

Teklifte ayrıca, sözleşmeli personelin görevlendirilmesine ilişkin yeni düzenlemeler de yer alıyor.

Bu düzenlemeler doğrultusunda, bazı durumlarda sözleşmeli personelin yurt içi ve yurt dışında geçici görevlendirilmesine olanak sağlanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın operasyonel ihtiyaçları, afet, salgın hastalık gibi acil durumlar ile olağanüstü hal, seferberlik ve savaş hallerinde sözleşmeli personelin geçici görevlendirilmesi öngörülüyor.

Bu durumlarda, her yıl için en fazla 2 ay süreyle başka bir yerde görevlendirilme imkanı tanınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x