S&P’den Türkiye kararı: Kredi not görünümü pozitife çevrildi

AA

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), ekonomisindeki olumlu gelişmelere kayıtsız kalmadı.

Türkiye’de son dönemdeki politika düzenlemeleri nedeniyle takvim dışı değerlendirmeye gidilerek kredi görünümü değiştirildi.

S&P’den yapılan açıklamada politika yapıcıların aşırı ısınan ekonomiyi soğutma yönünde ilerleme kaydederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) da tükenen net döviz rezervi stokunu yavaş yavaş yeniden inşa ettiği vurgulandı.

TCMB’nin hazirandan bu yana yaptığı faiz artışlarına işaret edilen açıklamada ülkenin ikiz açıklarının da azaldığı vurgulandı.

2023 yılı bütçe açığının gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 4,3’ü olarak hedeflenen orandan daha düşük olmasının beklendiği ithalatın keskin şekilde azalmasıyla cari açığın da kademeli daralacağının öngörüldüğü bildirildi.

Kredi notu görünümü pozitife çevrildi

Türkiye’nin kredi notunun ‘B’ olarak teyit edildiği ve görünümünün durağandan pozitife çevrildiği kaydedilen açıklamada ödemeler dengesinin daha da iyileşmesi, döviz rezervlerinin daha hızlı artması ve gelecek 12 ay içinde dolarizasyonda düşüş görülmesi halinde uzun vadeli ülke notunun bir kademe yükseltilebileceği belirtildi.

S&P, eylül ayında Türkiye’nin kredi notunu ‘B olarak teyit ederken kredi notu görünümünü negatiften durağana çıkarmıştı.

Türkiye ekonomisi yeniden dengelendi

Türkiye’nin yeni ekonomi ekibinin kredi koşullarını daha da sıkılaştırmasının, ekonominin doğrudan bir resesyondan kaçınmasının beklendiği ifade edilen açıklamada son verilerin üçüncü çeyreğin başından bu yana tüketimin zayıflamasıyla Türkiye ekonomisinin hem yavaşladığını hem de yeniden dengelendiğini doğruladığı kaydedildi.

Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,7, 2024’te de yüzde 2,4 büyüyeceğinin tahmin edildiği belirtildi.

Öte yandan açıklamada Türkiye için bir sonraki planlı değerlendirmenin 2024’te gerçekleştirileceği bilgisi paylaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x