LG Gram, artık Çin’de üretilecek

LG, ince ve hafif dizüstü bilgisayar serisi LG Gram’ın üretimini bir ODM’ye (Orijinal Tasarım Üreticisi) devretmeye karar verdi. Bu, yüksek kaliteli dizüstü bilgisayarlarını artık başka bir şirketin üreteceği anlamına geliyor ve şirketin kendi iç üretiminden uzaklaşmasını işaret ediyor.

Yeni rapora göre, yaklaşmakta olan Gram modelleri Quanta’nın Çinli bir yan kuruluşu olan Dafeng tarafından üretilecek. Bu ODM, daha önce de LG Electronics için çeşitli ürünler üretmişti. Şimdi ise orta segment Ultra PC modellerinin ve Gram 2’si 1 arada dizüstü bilgisayarlarının üretiminden sorumlu olacak. Bir endüstri içerisinden bir kaynak, temel LG Gram’ın, geçtiğimiz süreçteki dış kaynak kullanımına kadar LG’nin Nanjing tesisinde kendi iç üretimiyle yapıldığını belirtti.

LG Gram, artık Çin’de üretilecek

Maliyet azaltımı ve verimliliği artırma, Güney Koreli teknoloji devinin bu değişikliği yapmasının muhtemel nedenleri arasında gösteriliyor. LG’nin Nanjing tesisinin bu yılın üçüncü çeyreğinde 2.4 milyar won zarar ettiği bildiriliyor. Bu nedenle dış kaynak kullanımı, markanın ilerleyen dönemlerde zararlarını azaltmasına yardımcı olabilir. LG’nin son finansal raporunda, dizüstü bilgisayar ve IT ürünleri satan biriminin de dikkate değer 20.5 milyar won zarar ettiği belirtiliyor.

Şirket, IT ürünlerine olan talebin azalmasının bu düşüşün ana nedeni olduğuna inanıyor. Bilinmeyenler için, LG Gram 2023 serisi premium dizüstü bilgisayarları Haziran ayında Hindistan’da piyasaya sürülmüştü. Benzer şekilde, LG Gram SuperSlim OLED de, markanın bir OLED panel ile en ince dizüstü bilgisayarı olarak bu yılın başlarında piyasaya sürülmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x